استراتژی کندل candle در فارکس

استراتژی کندل candle در فارکس

معامله گران در بازارهای مالی معتقد هستند که همه چیز در قیمت نهفته شده است و آنها می توانند تنها با تجزیه تحلیل قیمت در نمودارهای قیمتی به اطلاعات موردنیاز خود دست یابند و دیگر نیازی نیست که آنها حرکات قیمت را در گذشته تجزیه تحلیل کنند زیرا در نمودار قیمتی فعلی همه چیز قابل مشاهده است.برای این کار معامله گران باید با نمودارهای قیمتی مختلف آشنا شوند و توانند این نمودارهای قیمتی را تجزیه تحلیل کنند.در بازار فارکس انواع مختلفی از نمودارهای قیمتی وجود دارد که شامل نمودارهای خطی،میله ای و نمودار شمع های ژاپنی یا کندل استیک می شود

نمودار شمع های ژاپنی یا کندل استیک

یکی از نمودارهای بسیار کاربردی و مهم در تحلیل تکنیکال فارکس نمودار شمع های ژاپنی یا کندل استیک است که این نمودار قیمتی اولین بار توسط ژاپنی ها در کشور ژاپن ابداع شده و توسعه یافته است به همین دلیل به این نمودار قیمتی نمودار شمع های ژاپنی یا کندل استیک گفته می شود.

معامله گران در بازارهای مالی برای شناسایی و پیش بینی قیمت یک سهام یا دارایی در بازار به بررسی و تجزیه تحلیل نمودارهای گذشته می پردازند، معامله گران می توانند با تجزیه تحلیل نمودار شمع های ژاپنی یا کندل استیک در تحلیل تکنیکال به آگاهی کامل از رفتار قیمت دست یابند.البته معامله گران برای اینکه یک نمودار قیمتی شمع های ژاپنی را به طور صحیح تجزیه تحلیل کنند باید ابتدا بتوانند کندل ها در در نمودار کندل استیک شناسایی کنند،نمودار شمع های ژاپنی از کندل های معتدد و مختلفی تشکیل شده است که استفاده از آنها مستلزم یادگیری علم کندل خوانی می باشد.زمانی که معامله گران علم کندل شناسی را یاد بگیرند،می توانند کندل ها را در نمودارهای قیمتی شناسایی کنند و با تجزیه تحلیل آنها در نمودارهای گذشته حرکات قیمتی احتمالی را در آینده بازار پیش بینی کنند.به عبارتی معامله گران در بازارهای مالی می توانند با تجزیه تحلیل شکل کندل ها در نمودار شمع های ژاپنی رفتار خریداران و فروشندگان را در بازارهای مالی بررسی کنند.

کاربرد نمودار شمع های ژاپنی چیست؟

بهترین شیوه ای که معامله گران می توانند در بازارهای مالی یک معامله موفق انجام دهند این است که یک سهام یا دارایی یا در پایین قیمت آن خریداری کنند و در بالاترین قیمت آن نیز به فروش برسانند،به عبارتی بهترین حالت معامله برای معامله گران این است که در کف قیمتی وارد بازار شوند و در سقف قیمتی از بازار خارج شوند.

ابزارهای معاملاتی مختلفی در تحلیل تکنیکال وجود دارند که معامله گران می توانند از آنها برای شناسایی کف و سقف قیمتی استفاده کنند و سپس برای ورود به معامله یا خروج از آن تصمیم گیری کنند یکی از این ابزارهای معاملاتی سطوح حمایت و مقاومت است که می تواند بسیار کمک دهنده باشد.

اما معامله گران علاوه بر اینکه باید کف ها و سقف های قیمتی را برای ورود به معامله و خروج از آن با ابزارهای معاملاتی مختلف بررسی کنند باید نقطه ای را برای ورود پیدا کنند که در آن نقطه سهام یا دارایی از ارزش بالایی برخوردار باشد تا خریداران بیشتری به سمت آن دارایی جذب شوند و بتوانند در هر زمان که می خواهند دارایی را بفروشند و از معامله خارج شوند.

ابزارهای معاملاتی مانند سطوح حمایت و مقاومت می توانند به معامله گران در شناسایی نقاط سقف و کف قیمتی کمک کنند اما معامله گران باید برای شناسایی نقاطی که برای آنها سودآور باشند باید از نمودار شمع های ژاپنی استفاده کنند.البته نمودار شمع های ژاپنی نیز نمی توانند به طور صددرصد ین نقاط را شناسایی کنند اما می توانند برای معامله گران بسیار کمک دهنده باشد.

بنابراین معامله گران برای اینکه در یک نقطه کف قیمتی وارد معامله شوند که از ارزش بالایی برخوردار باشد و خریداران در آن نقطه زیاد باشند باید در کنار سایر ابزارهای معاملاتی حتما پیش از ورود به معامله نمودار شمع های ژاپنی را بررسی کنند.

استراتژی معامله با کندل چیست؟

برای آشنایی با استراتژی معامله با کندل  در ابتدا دانستید کندل ها در نمودارهای قیمتی نشان دهنده تغییرات قیمت هستند.بنابراین معامله گران می توانند از استراتژی معامله با کندل در نمودارهای قیمتی استفاده کنند که در این استراتژی معاملاتی معامله گران تنها کافی است کندل ها را در نمودارهای قیمتی مطالعه کنند.

اگر در بازارهای مالی فعالیت داشته باشید مطمئنا تا به حال از کندل ها در نمودارهای قیمتی استفاده کرده اید و با استفاده از اطلاعاتی که از این کندل ها به دست آورده اید در استراتژی معاملاتی های خود استفاده کرده اید و با استفاده از آن معاملات خود را انجام داده اید اما آگاهی نداشته اید که از استراتژی معامله با کندل استفاده کرده اید.

استراتژی معامله با کندل براساس رویدادهای گذشته که در نمودارهای قیمتی رخ داده است به کار گرفته می شود،بنابراین معامله گران در استراتژی معامله با کندل باید اتفاقاتی که در گذشته در نمودارهای قیمتی رخ داده است را با تجزیه تحلیل رفتار قیمت در کندل ها بررسی کنند.

در استراتژی معامله با کندل معامله گران معامله خود را براساس اطلاعاتی که کندل ها به آن ها ارائه می دهند انجام می دهند که این اطلاعات می تواند براساس احتمالات باشد،به عبارتی معامله گران با تجزیه تحلیل کندل می توانند موقعیت معاملاتی های سودآور احتمالی را بیابند و برای ورود به این موقعیت ها اقدام کنند.

به عنوان مثال معامله گران نمودارهای قیمتی شمع ژاپنی را بررسی می کنند و با تجزیه تحلیل کندل ها متوجه خواهند شد که نمودار شمع های ژاپنی در یک بازه زمانی دارای سهام یا دارایی بوده است که در آن بازه موفق شده توجه معامله گران را به سمت آن دارایی جلب کند و خریداران زیادی در آن بازه زمانی به سمت آن دارایی یا سهام روی آورده اند.

بنابراین معامله گران در این زمان می توانند آن بازه زمانی را در نظر بگیرند و آن سهام یا دارایی را در همان بازه زمانی مجددا خریداری کنند،از آنجا که در نمودارهای قیمتی بازارهای مالی تاریخ تمایل به تکرار دارد ممکن است دوباره در آن بازه زمانی معامله گران زیادی به سمت آن دارایی جلب شوند و معامله گران می توانند از ای موقعیت معاملاتی احتمالی در این بازه زمانی استفاده کنند.

البته معامله گران باید به این نکته دقت داشته باشند که استراتژی معامله با کندل براساس احتمالات است و هیچ قطعیتی در آن وجود ندارد بنابراین معامله گران باید در زمان کندل خوانی از سایر ابزارهای معاملاتی استفاده کنند تا با اطیمنان بیشتری برای ورود به معامله اقدام کنند.

اگر معامله گران فقط براساس استراتژی معامله با کندل وارد معامله شوند باید به خاطر داشته باشند که این استراتژی کاملا سودآور نیست و باید انتظار داشته باشند که گاهی این استراتژی موفقیت آمیز نباشد،اما اگر آنها به شناخت کافی از کندل ها دست یابند و بتوانند به طور صحیح آنها را تجزیه تحلیل کنند می توانند شانس موفقیت خود را در استراتژی معامله با کندل افزایش دهند.

تفاوت نمودار شمعی با نمودار خطی

نمودار خطی فقط قیمت بسته شدن دارایی‌ها را در یک دوره معاملاتی خاص نشان می‌دهد. از این رو نمودارهای خطی، یک بعدی هستند. اما کندل استیک، در هر لحظه چهار داده کلیدی را در مورد یک دارایی‌ها خاص به بیننده نمایش می‌دهد. این چهار داده به اختصار OHLC نامیده می‌شوند.

O  قیمت باز شدن          Hبالاترین قیمت        L  پایین ترین قیمت     C قیمت بسته شدن

درک OHLC یک سهم برای پیش‌بینی روندها حیاتی است. با نمایش این چهار مولفه به صورت یکجا، کندل استیک، به نموداری محبوب نزد معامله گران تبدیل شده است. با این حال، بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد از نمودارهای شمعی دوری می‌کنند زیرا فکر می‌کنند که این نمودارها خیلی پیچیده هستند. اما این یک باور نادرست است.

در حالت کلی در نمودار‌های کندل استیک دو نوع کندل داریم 

 1. کندل صعودی:

  هر زمان که قیمت بسته شدن دارایی‌ها بیشتر از قیمت بازشدن آنها باشد، یک کندل صعودی شکل می‌گیرد. این بدان معناست که خریدران، برنده شده اند. یک شمع صعودی معمولاً به رنگ سبز یا سفید نشان داده می‌شود.

 2. کندل نزولی:

  در شمع‌های نزولی، قیمت پایانی کمتر از قیمت باز شدن است. این بدان معنی است که خرس‌ها یا همان فروشندگان پیروز شدند. یک شمع نزولی معمولاً به رنگ قرمز یا سیاه نشان داده می‌شود.

انواع کندل در نمودار‌های کندل استیک

 • اولین الگوی اصلی شمعدانی که به بررسی آن خواهیم پرداخت، اسپایک‌ها هستند. در این کندل‌ها تفاوت قابل توجهی بین قیمت باز و بسته شدن یک دارایی‌ها وجود دارد. به طور معمول این کندل ها نشان دهنده یک حرکت بزرگ به سمت بالا یا پایین در بازار هستند. می‌توانند هم صعودی (سبز) و هم نزولی (قرمز) باشند
 • یک کندل ریز حرکت کوچکی را در بازار یا دارایی‌ها نشان می‌دهد. زمانی شکل می‌گیرد که تفاوت کمی‌بین قیمت بسته و باز دارایی‌ها وجود داشته باشد. این نوع شمع معمولا زمانی دیده می‌شود که فعالیت یا نوسان کمتری در بازارها وجود داشته باشد. مثلا یک کندل کوتاه را می‌توان در ماه دسامبر زمانی که فصل تعطیلات سرمایه گذاران است، مشاهده کرد.
 • ماروبوزو یک شمع بدون فتیله است Marubozuها نیز می‌توانند صعودی یا نزولی باشند. ماروبوزو صعودی این کندل به این معنی است که گاوها(خریداران) به هیچ وجه اجازه ندادند که خرس‌ها (فروشندگان) قیمت دارایی‌ها را پایین بیاورند. بنابراین، قیمت باز دارایی‌ها همان قیمت پایین آن است و دارایی‌ها در بالاترین قیمت روز بسته می‌شوند. یک Marubozu سبز یا سفیدِ صعودی، نشان دهنده افزایش شدید قیمت در بازار است. یک Marubozu صعودی می‌تواند به این معنی باشد که دارایی‌ها می‌توانند در چند جلسه معاملاتی آینده افزایش یابد. معامله گران می‌توانند در قیمت پایانی بعد از تشکیل یک ماروبوزو اقدام به خرید کنند. ماروبوزو نزولی از سوی دیگر، ماروبوزوی سیاه یا قرمز در بازار، خبر از نزول یا بدبینی شدید می‌دهد. در اینجا خرس‌ها مسئول هستند و اجازه نمی‌دهند که گاوها قیمت دارایی‌ها را از زمان باز شدن آن تا پایان روز بالا ببرند. Marubozu نزولی فرصت خوبی برای فروش کوتاه مدت است یعنی بعد از بسته شدن کندل روزانه اگر کندل به صورت یک ماروبوزو نزولی بود می‌توانید شروع به فروش استقراضی کنید و حد ضرر خود را بالای ماروبوزو قرار دهید.
 • الگوی شمعدان دوجی نشانه سردرگمی‌شدید گاوها و خرس‌ها در بازار است. شمع دوجی شبیه صلیب است. در دوجی تفاوت بسیار کمی ‌بین قیمت باز و بسته شدن دارایی‌ها وجود دارد. از این رو بدنه شمع، تقریبا ایجاد نمی‌شود. یک شمع دوجی دارای یک سایه بالا و پایین است. این بدان معنی است که هم گاوها و هم خرس‌ها سعی کرده اند کنترل دارایی‌ها را در دست بگیرند اما در نهایت هر دوی آنها شکست خورده اند. از این رو قیمت کلوز کندل، تقریباً برابر با قیمت اپن آن است. اگر یک دوجی پس از یک روند صعودی یا نزولی تشکیل شود، احتمال برگشت بسیار زیاد است. این موضوع به آن دلیل است که گاوها و خرس‌ها نمی‌توانند قیمت دارایی‌ها را برای مدت طولانی، بالا یا پایین نگه دارند.
 • مانند دوجی، شمع‌های فرفرە ای نیز به شما می‌گوید که بلاتکلیفی و سردرگمی‌در بازار وجود دارد. نه گاو‌ها و و نه خرس‌ها قادر به تسلط بر بازارها نیستند. شمع‌های فرفرە ای به دلیل شباهتشان از نام یک اسباب بازی گرفته شده اند و بدنه کوچکی دارند (البته بزرگتر از بدنه یک دوجی). سایه بالایی و سایه پایینی یک فرفره شبیه هم هستند
 • پین بارها کندل‌هایی با بادی کوچک هستند و از یک طرف سایه ای بلند دارند اما از سمت دیگر، بدون سایه یا با سایه بسیار کوتاه اند. رنگ پین بار اهمیت چندانی ندارد که سیاه باشد یا سفید. پین بارها نشانه‌هایی از بازگشت روند هستند. در منابع مختلفِ کندل استیک، طبقه بندی‌های مختلفی برای پین بارها در نظر گرفته شده است. در این نوشته الگوهای مرد حلق آویز، شوتینگ ستار‌، چکش و چکش معکوس همگی انواعی از پین بارها در نظر گرفته شده اند. پین بارها به شرطی که بعد از کندل‌های اسپایک نیایند و در انتهای یک سوینگ واقع شوند بیانگر ورود قدرتمندانه معامله گرانِ طرف مقابل هستند که این اتفاق خبر از بازگشت قریب الوقوع روند می‌دهد. پین بارهایی که در تایم‌های بالاتر تشکیل می‌شوند قدرت بیشتری دارند. اگر پین بار بعد از یک اسپایک بیاید به معنی تسویه است یعنی تعدادی از معامله گران سود خود را نقد کرده اند. به خاطر همین ‌قیمت کمی بازگشت داشته است و نباید گول این بازگشت را بخورید زیرا قیمت به احتمال زیاد به روند قبلی باز می‌گردد.
 • در متون مختلف تعریف الگوی پوشا متفاوت است. در برخی از متون، هر گاه طول یک کندل (از High تا LOW آن) توسط بادی(Open تا Close) کندل دیگری پوشش داده شد یک الگوی پوشا داریم. برخی دیگر از صاحب نظران عقیده دارند نیاز به این همه سخت گیری نیست. این افراد می‌گویند تنها در صورتی که یک کندل پشت کندل قبل از خود کلوز کند به شرطی که کندل اول یک کندل استاندارد یا پین بار باشد ما یک الگوی پوشا داریم. بهتر است با شادو‌های سمت دیگر کندل‌ها کاری نداشته باشیم. منظور از کندل استاندارد کندلی است که طول آن نه بسیار بلند و نه خیلی کوتاه باشد (متوسط باشد) و دو سوم آن بادی باشد. هر گاه قیمت، یک سمت اینساید باری را دید اگر برگردد و سمت دیگر را نیز تاچ کند احتمال اینکه مسیر خود را در طرف دیگر ادامه دهد بسیار زیاد است. مثلا یک اینسایدبار صعودی، درون کندلی نزولی داریم. قیمت کمی ‌پایینتر از low اینساید بار می‌آید اما نمی‌تواند low کندل مادر را تاچ کند و بر میگردد و high اینساید باز را نیز تاچ می‌کند در این حالت، سیگنالی صعودی و قوی صادر شده است که می‌توانید با آن همراه شوید. کندل سوم در کادر قرمز ابتدا high و سپس low یک اینساید بار را تاچ و سپس نزول آغاز شده است
 • در این دو الگو، بعد از یک کندل با بدنه قوی مثلا یک ماروبوزو یا کندل استاندارد، گپی قیمتی (پرش قیمت) در جهت حرکت آن رخ می‌دهد ولی کندل بعدی، این گپ را پر می‌کند، در خلاف جهت کندل اول حرکت می‌کند و حداقل نصف کندل اول را پوشش می‌دهد این دو الگو جزو الگوهای قدرتمند بازگشت روند هستند که می‌توانید در جهت آنها وارد معامله شوید. در الگوی ابر سیاه یک کندل صعودی قدرتمند داریم سپس یک گپ صعودی و بعد از آن یک کندل نزولی قوی که گپ را پر می‌کند این الگو خبر از بازگشت قریب الوقوع نزولی دارد. در الگوی نفوذی که piercing نیز گفته می‌شود عکس الگوی ابر سیاه رخ می‌دهد یعنی به ترتیب یک کندل نزولی قوی، یک گپ نزولی و در نهایت یک کندل صعودی پرکنندۀ گپ شکل می‌گیرد.
 • در مورد الگوی تویزر هم اختلاف نظر‌های زیادی وجود دارد برخی می‌گویند حتما باید دو کندل کوچک داشته باشیم که رنگ یکی مخالف دیگری باشد و اپن یک کندل دقیقا روی کلوز کندل دیگر قرار گرفته باشد. اما برخی دیگر عقیده دارند نه رنگ و نه شکل کندل‌ها هیچ اهمیتی ندارد. تنها کافیست دو کندل در یک قیمت یکسان بسته شده باشند. در این صورت یک الگوی تویزر خواهیم داشت که می‌توانیم روی قیمت پایانی کندل‌های آن یک خط بکشیم و وقتی قیمت به آن پولبک کرد در جهت خلاف روند قبلی وارد معامله شویم. الگوی تویزر یک الگوی کندل استیک است که در چارت انواع ارز دیجیتال نیز به کرات دیده می‌شود
 • این دو الگو هر کدام از سه کندل تشکیل شده اند کندل اول و سوم بادی بزرگ و سایه کوتاهی دارند و کندل وسطی غالبا کوچک است کندل سوم باید کاملا کندل دوم را پوشش دهد. کندل دوم می‌تواند دوجی‌، فرفره یا حتی پین بار باشد رنگ کندل دوم اهمیتی ندارد تنها کافیست دو کندل اول و سوم، رنگی مخالف هم داشته باشند. این یک الگوی قوی بازگشتی است و در بسیاری از بازار‌های مالی مخصوصا در تایم‌های بالا به خوبی کار می‌کند. در الگوی کندل استیکِ ستاره صبحگاهی، کندل اول قوی و نزولی است سپس نوعی وقفه در بازار دیده می‌شود که این وقفه به صورت دوجی، فرفره یا پین بار خود را نشان می‌دهد. سپس یک کندل قوی صعودی که کندل دوم را پوشش میدهد و خبر از صعود قیمت می‌دهد. در ستاره شامگاهی، عکس حالت ستاره صبحگاهی رخ می‌دهد و احتمال تغییر روند از صعودی به نزولی وجود دارد.

چند استراتژی قدرتمند کندل استیک

استراتژی ورود بعد از تشکیل پیوت

در این استراتژی منتظر تشکیل یک الگوی پوشا در چارت می‌مانیم. بعد از کلوز کندل پوشاننده به دو تایم فریم پایین تر می‌رویم و تلاش می‌کنیم بتوانیم یک خط روند بکشیم که در جهت الگوی پوشا بشکند. با شکست خط روند می‌توان در جهت الگوی پوشای تایم بالا وارد معامله شویم. دلیل اینکه به دو تایم پایین تر می‌رویم این است که تایم مشاهده الگوی پوشا تایم تحلیل نام دارد و تایم ورود ما باید دو تایم فریم از تایم تحلیل کوچکتر باشد. استاپ لاس را پشت کندل پوشش داده شده بگذارید و تارگت هم می‌تواند دو برابر استاپ لاس  یا ضریبی از آن باشد.

تشکیل الگوی پوشا در تایم H4 و رفتن به دو تایم فرکتالیِ پایینتر برای کشیدن خط روند

به دلیل اینکه الگوهای پوشای زیادی را می‌توان در بازارهای مالی پیدا کرد این استراتژی می‌تواند فرصت‌های معاملاتی خوبی را به تریدر‌ها بدهد. البته باید بدانید که همواره الگوهای پوشا در تایم‌های بالاتر شانس موفقیت بیشتری دارند.

استراتژی ورود در وسط کندل‌های اسپایک

همانطور که گفتیم کندل‌های اسپایک کندل‌های با بدنه طویل هستند که طول آنها بیش از دو برابر کندل‌های استاندارد است. در سبک‌های پرایس اکشن نوین، عقیده بر این است که یک کندل طویل به دلیل کمبود نقدینگی ایجاد می‌شود و اتفاقی شبیه نوعی گپ قیمتی در بدنه آن رخ می‌دهد.

مانند گپ‌ها که در برگشت‌های بعدی تبدیل به سطوح حمایت و مقاومت می‌شوند وسط کندل‌های اسپایک نیز می‌تواند جلوی بازگشت‌های بعدی قیمت را بگیرد پس اگر قیمت به وسط یک کندل اسپایک برگشت می‌توانید به دو تایم پایین تر بروید و اگر تراکمی‌کندلی، متشکل از چند کندل را مشاهده کردید روی آن و به سمت قیمت اردر معاملاتی مخالف بکارید. در پشت تراکم کندلی نیز استاپ لاس خود را قرار دهید. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که این تراکم‌ها یا گره‌های قیمتی که در تایم‌های پایین در وسط کندل‌های اسپایک دیده میشوند مکان‌های مناسبی برای تریدر در جهت اسپایک هستند.

مثلا فرض کنید یک اسپایک صعودی دارید که قیمت کمی بالاتر از آن در نوسان است. ابتدا وسط آن را علامت بزنید و سپس به تایم های پایین تر نموداری بروید و محل علامت شده را نگاه کنید. اگر در محل علامت و یا نزدیک به آن یک تراکم متشکل از چند کندل پیدا کردید که تقریبا high  و low  آنها در یک محدوده بود آن را مانند یک مانع بر سر راه قیمت در نظر بگیرید. میتوانید وقتی قیمت به این مانع پولبک کرد موقعیت خرید بگیرید و استاپ خود را پشت توده مورد نظر قرار دهید.

یک اسپایک نزولی که بازار با شادو، وسط آن را دوباره تاچ کرده و بعد ادامه ریزش رخ داده است

 

استراتژی ورود در وسط کندل‌های اسپایک

همانطور که گفتیم کندل‌های اسپایک کندل‌های با بدنه طویل هستند که طول آنها بیش از دو برابر کندل‌های استاندارد است. در سبک‌های پرایس اکشن نوین، عقیده بر این است که یک کندل طویل به دلیل کمبود نقدینگی ایجاد می‌شود و اتفاقی شبیه نوعی گپ قیمتی در بدنه آن رخ می‌دهد.

مانند گپ‌ها که در برگشت‌های بعدی تبدیل به سطوح حمایت و مقاومت می‌شوند وسط کندل‌های اسپایک نیز می‌تواند جلوی بازگشت‌های بعدی قیمت را بگیرد پس اگر قیمت به وسط یک کندل اسپایک برگشت می‌توانید به دو تایم پایین تر بروید و اگر تراکمی‌کندلی، متشکل از چند کندل را مشاهده کردید روی آن و به سمت قیمت اردر معاملاتی مخالف بکارید. در پشت تراکم کندلی نیز استاپ لاس خود را قرار دهید. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که این تراکم‌ها یا گره‌های قیمتی که در تایم‌های پایین در وسط کندل‌های اسپایک دیده میشوند مکان‌های مناسبی برای تریدر در جهت اسپایک هستند.

مثلا فرض کنید یک اسپایک صعودی دارید که قیمت کمی بالاتر از آن در نوسان است. ابتدا وسط آن را علامت بزنید و سپس به تایم های پایین تر نموداری بروید و محل علامت شده را نگاه کنید. اگر در محل علامت و یا نزدیک به آن یک تراکم متشکل از چند کندل پیدا کردید که تقریبا high  و low  آنها در یک محدوده بود آن را مانند یک مانع بر سر راه قیمت در نظر بگیرید. میتوانید وقتی قیمت به این مانع پولبک کرد موقعیت خرید بگیرید و استاپ خود را پشت توده مورد نظر قرار دهید.

یک اسپایک نزولی که بازار با شادو، وسط آن را دوباره تاچ کرده و بعد ادامه ریزش رخ داده است

 

استراتژی ترید در انتهای شادو‌های بلند

در تایم‌های چهار ساعته و بالاتر h4) ‌، D1 و…) اگر سایه‌های بلندی را در چارت قیمتی مشاهده کردید که طول آنها بیش از طول یک کندل کامل بود. انتهای آنها را علامت بزنید و مانند یک سطح حمایت و مقاومت قوی با این سطوح برخورد کنید. تجربه نشان می‌دهد که قیمت از نوک شادو‌های بلند بر می‌گردد یا اگر از آنها رد شود در برگشت بعدی، از سمت دیگر به نوک شادو‌ها واکنش می‌دهد و از آنها بر میگردد.

مثلا فرض کنید در تایم ۴ ساعته در چارت یک ارز دیجیتال شادویی بلند و رو به پایین می‌بینید. که قیمت فعلا در قیمتی بالاتر از از نوک آن شادو نوسان می‌کند. اگر قیمت، بار دیگر تا نوک آن شادو پایین بیاید احتمال زیادی دارد که از آن، یک برگشت صعودی قدرتمند داشته باشد پس می‌توانید روی نوک آن شادو آردر خرید بکارید. اگر قیمت از آن برگشت و صعودی شد که سود خواهید کرد و اگر از آن عبور کرد و بیشتر نزول کرد نیز جای نگرانی نیست. زیرا همانطور که گفتیم احتمال پولبک به نوک آن شادو زیاد است و در پولبک، می‌توانید به صورت سر به سر از بازار خارج شوید.

استراتژی ورود در نقطه اپن یا کلوز کندل‌های مهم

وقتی یک پین بار در تایم‌های بالای ۴ ساعته می‌بینید می‌توانید خطی مماس با بدنه آن در سمتی که سایه ندارد بکشید یا مثلا زیر کندل کوچک ستاره (کندل دوم) در الگوی ستاره شامگاهی یک خط افقی بکشید و وقتی در تایم‌های پایین تر قیمت به خطوط کشیده شده پولبک کرد در جهت الگوهای مذکور وارد معامله شوید. قیمتی که هر دو کندل الگوی تویزر روی آن قرار دارند نیز نقطه مناسبی برای ورود به بازار در جهت الگوی تویزر است و می‌تواند سود خوبی به شما بدهد.

خط قرمز قیمت مهم الگوی  کندل استیکِ تویزر است که بازار به آن واکنش داده و بعد صعود کرده است

استراتژی مربع پوشا

الگوی کندل استیک پوشا را در داخل یک مربع قرار دهید مربعی که اندازه اش تنها بتواند دو کندل الگو را  را از بالا و پایین پوشش دهد و بیشتر نباشد. سپس در وسط این مربع می‌توانید اردر بکارید و در جهت الگوی پوشا وارد بازار شوید.

مثلا یک الگوی پوشای صعودی دارید روی آن یک مربع بکشید و زمانی که قیمت به وسط این مربع پولبک کرد پوزیشن خرید بگیرید. این نیز یک استراتژی کندل استیک موفق دیگر است زیرا در سبک‌های نوین پرایس اکشن به الگوهای پوشا پیوت نیز گفته می‌شود و وسط پیوت‌ها مکانی ایده آل برای ورود در جهت پیوت است.

استراتژی ورود با اینساید بار

منظور از اینساید بار کندل‌های کوچکی هستند که تمامی‌طول آنها توسط بدنه کندلی بزرگ ترِ قبل از آنها پوشش داده شده است. به عبارت دیگر یک اینساید بار کندلی است که در فضای بین اپن تا کلوز کندل قبلی خود شکل می‌گیرد.

پیام بگذارید