رگولاتورها (Regulators)

همه چیز درباره‌ رگوله و رگولاتوری بروکرها در فارکس

هر آنچه که باید بدانید

رگولیشن Regulation یا رگولاتوری در لغت به معنی نظارت است. رگولاتوری در فارکس به معنی نظارت نهاد های قانونی و مالیِ دولتی یا خصوصی بر کارگزاری‌های فارکس است و این نظارت به نوعی باعث اعتبار یافتن بیشتر بروکر‌های فارکس نزد مشتریان می‌شود.وقتی می‌بینید در سایت یک بروکر از عبارت رگولاتوری یا رگولیشن استفاده شده با اطمینان بیشتری می‌توانید پول خود را به آن بروکر بسپارید و در آنجا به ترید جفت ارز های مختلف یا سی‌اف‌دی ها مشغول شوید.

در واقع رگولاتورها (Regulators) سازمان و نهادهای بازرسی هستند که مسئولیت رسیدگی و نظارت بر فرآیندهای مالی انجام شده در بروکرها را برعهده دارند که معمولا فرآیند بررسی و بازرسی این نهادها به صورت گردشی و دوره‌ای انجام می‌شود و سپس اگر بروکر به دستورالعمل‌ها و ضوابط مربوطه از سوی سازمان رگولاتور پایبند بوده باشد می‌تواند تاییدیه سازمانی را از نهاد مربوطه دریافت کند. از این‌رو بروکرهایی که موفق به اخذ مهر تاییدیه سازمانی از سوی شرکت رگولاتوری می‌شوند را اصطلاحا رگوله شده (Regulated) می‌نامند.

تفاوت سازمان‌های رگولاتوری

نکته مهمی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که نهادها و سازمان‌های رگولاتوری تماما یکسان نبوده و از لحاظ قوانین، حوزه فعالیت و میزان اعتبار با یکدیگر تفاوت دارند. ممکن است برخی از این رگولاتورها قوانین سخت‌تری نسبت به سازمان‌های دیگر داشته باشند و یا برخی از این نهادها در کشورهای خاصی مورد استفاده قرار گیرند و جهان‌شمول نباشند و یا برعکس ممکن است برخی در چهارچوب قوانین بین‌الملل کار خود را دنبال کنند. اگر در مورد FATF در اخبار چیزی شنیده باشید متوجه می‌شوید که این سازمان‌ها قرار است چه کاری انجام دهند. (FATF یک نهاد سیاست‌گذاری بین دولتی است که هدف آن ایجاد استانداردهای بین المللی و توسعه و ارتقای سیاست‌هایی در سطح ملی و بین المللی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است)

در سراسر دنیا سازمان‌های نظارتی زیادی وجود دارند که از لحاظ قدرت اعتبارنامه و شرایط پذیرش، ویژگی‌های متفاوتی دارند. بنابراین باید متوجه شوید که نهادهای رگولاتوری که دارای نظارت بیشتر و قوانین سخت گیرانه تری نسبت به سازمان‌های مشابه دارند، میزان اعتبار بالاتری خواهند داشت. به عنوان مثال، بروکری که قصد داشته باشد تحت نظارت BVI قرار گیرد، باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه اولیه در حساب بانکی خود داشته باشد و این حساب را به این سازمان معرفی کند. در مقابل ممکن است یک سازمان نظارتی دیگر با حداقل ۳۰ هزار دلار اعتبارنامه خود را صادر کند.

 

پس توجه به این نکته که بروکر از چه نهادی موفق به اخذ تاییدیه شده است بسیار مهم خواهد بود. هر چه کیفیت و استاندارد سازمان رگولاتور بیشتر باشد، بروکر مورد تایید این نهاد نیز کیفیت و استاندارد بالاتری خواهد داشت. پس بروکرها به منظور ایجاد اعتماد و اطمینان بخشی به مشتریان سعی می‌کنند از سوی سازمان‌های رگولاتوری معتبر، تاییدیه‌های خود را دریافت کنند تا سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کنند.

کلاهبردی آشکار بروکر

اگر معامله‌گر خرده‌پای فارکس باشید، بزرگترین خطری که عدم نظارت برای شما دارد، فعالیت غیرقانونی یا کلاهبردی آشکار بروکرتان است. رگولاتوری بروکرها در فارکس می‌تواند شما را تا حدی از این خطر در امان نگه دارد.

رگوله‌های مالی نوعی از مقررات یا نظارت هستند که مؤسسات مالی را ملزم به محدودیت‌های خاصی می‌کنند و آنها را ملزم می‌کنند طبق دستورالعمل‌های خاصی فعالیت کنند.

رگولاتوری بازار فارکس به قوانین و مقرراتی اشاره دارد که شرکت‌های فعال در صنعت فارکس باید تابع آن قوانین و مقررات باشند. ضمن اینکه رگولاتوری چیزی فراتر از اعمال قوانین است، بلکه شامل نظارت مستمر و نظارت بر اجرای قوانین نیز می‌شود.

افشور ها در ایران

البته می‌توان به این نکته توجه کرد که برخی از بروکرهای معتبر بین‌المللی با داشتن یک بروکر زیرمجموعه و در واقع با شعبه‌های آفشور خود به ایرانیان خدمات می‌دهند و به نوعی محدودیت‌های رگولاتوری اصلی را دور می‌زنند. بنابراین، درمواردی ممکن است یک بروکر رگولاتوری درجه‌ یک مثل FCA یا SEC را نداشته باشد ولی به دلیل سابقه خوب و خدمات حرفه‌ای و یا زیرمجموعه یک بروکر معتبر بودن، از اعتبار کافی بین سرمایه‌گذاران برخوردار باشد.

برخی از رگوله هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد

نام رگولاتور کشور صادرکننده میزان اعتبار
NFA امریکا ★★★★★
SEC امریکا ★★★★★
FCA انگلستان ★★★★
ASIA استرالیا ★★★★
MIFID اتحادیه اروپا ★★★★
FINMA سوئیس ★★★★
FMA نیوزلند ★★★★
Bafin آلمان ★★★★
CySEC قبرس ★★★★
FSB سوئیس ★★★
NAFD روسیه ★★★
FSC(BVI) جزایر ویرجین بریتانیا ★★★
VFSC جمهوری وانواتو ★★★
FSA جمهوری سیشل ★★★
FSA(SV) سنت وینسنت و گرنادین‌ها ★★★
FSC موریس ★★★
FSPL مارشال ★★
IFSC بلیز ★★★
CMB ترکیه ★★★
FSP نیوزلند ★★★
FRA روسیه ★★
FSB آفریقای جنوبی ★★